Jakie są różnice między termoformowaniem a wtryskiwaniem?
Przetwórstwo tworzyw sztucznych w celu nadania im odpowiedniego kształtu może odbywać się różnymi metodami. Zaliczamy do nich m.in. termoformowanie oraz wtryskiwanie. Metody te znacząco się od siebie różnią m.in. pod względem kosztów produkcji oraz jej wydajności. Wyjaśniamy, jakie są podstawowe różnice pomiędzy termoformowaniem i wtryskiwaniem.
Sposoby formowania tworzyw sztucznych
Aby mogły powstać elementy z tworzyw sztucznych o różnym przeznaczeniu, konieczne jest zastosowanie jednej z metod ich formowania. Coraz większą popularnością, ze względu na swoje zalety, cieszą się termoformowanie i wtryskiwanie. Choć niekiedy bywają postrzegane jako konkurencyjne metody produkcji, to czasami mogą doskonale się uzupełniać. Zarówno termoformowanie, jak i wtryskiwanie znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, co sprawia, że warto bliżej poznać ich zalety oraz ewentualne wady.
Termoformowanie a wtryskiwanie – podobieństwa
Zarówno termoformowanie, jak i wtryskiwanie służą w celu produkcji elementów z tworzyw sztucznych. Wymagają zastosowania odpowiednich materiałów termoplastycznych, form oraz specjalistycznych linii technologicznych, dzięki którym produkcja może odbywać się na skalę przemysłową.
Termoformowanie a wtryskiwanie – różnice
Termoformowanie i wtryskiwanie wymagają zastosowania odpowiednio dobranego pod względem stanu skupienia tworzywa oraz jego właściwego podgrzania w celu uzyskania pożądanej plastyczności. W przypadku termoformowania tworzywem, z którego powstają konkretne elementy, są folie lub płyty termoplastyczne. Wtryskiwanie wymaga zastosowania tworzywa w postaci granulatu. Płyty i folie z materiałów termoplastycznych podgrzewane są jedynie do temperatury bliskiej temperaturze mięknienia, a następnie formowane za pomocą odpowiednio dobranych form m.in. dzięki wykorzystaniu podciśnienia. Wtryskiwanie wymaga stopienia granulatu, a następnie jego aplikacji to formy, w której zastyga, tworząc konkretny element.
Podsumowując, termoformowanie oraz wtryskiwanie to dwie metody formowania elementów z tworzyw sztucznych, które znajdują częste zastosowanie w zakładach produkcyjnych. Wybór właściwego sposobu nadawania tworzywom sztucznym pożądanego kształtu to kwestia m.in. zakresu produkcji oraz dostosowania jej kosztów do możliwości finansowych przedsiębiorstwa. Termoformowanie jest metodą tanią i gwarantującą dobre rezultaty, dlatego coraz częściej w zakładach produkcyjnych powstają linie technologiczne, które pozwalają na przeprowadzanie tego procesu formowania tworzyw sztucznych. To pozwala ograniczyć koszty związane z produkcją, jak również gwarantuje brak przestojów, które są skutkiem korzystania z usług firm zewnętrznych. Wtryskiwanie to metoda formowania, która wymaga większych nakładów finansowych zarówno jeżeli chodzi o budowę linii technologicznej, jak i sam proces produkcji, dlatego stosowane jest najczęściej w przypadku produkcji seryjnej.