Na co zwrócić uwagę wybierając szafę sterowniczą?
Szafa sterownicza to rodzaj konstrukcji, która zabezpiecza instalacje elektryczne i systemy sterowania przed działaniem czynników zewnętrznych. Chroni zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Ponadto ogranicza dostęp do aparatury elektrycznej osobom postronnym. Na rynku znaleźć można szafy sterownicze pojedyncze, modułowe (złożone z kilku elementów) oraz rozdzielcze. Ich wybór zależy głównie od ich przeznaczenia oraz preferencji inwestorów. Jednak są pewne kwestie, które należy uwzględnić przy wyborze właściwego modelu. O tym, czym się kierować przy zakupie szafy sterowniczej, przeczytasz w dalszej części artykułu.
Czym się kierować przy zakupie szafy sterowniczej?
Wybierając szafę sterowniczą, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została wykonana. Największą popularnością cieszą się modele wykonywane z blachy stalowej, ocynkowanej, aluminiowej lub stali nierdzewnej. Tego rodzaju szafy są solidne i wytrzymałe. Stanowią odpowiednie zabezpieczenie w różnorodnych warunkach, również tych wystawionych na działanie czynników zewnętrznych. W miejscach narażonych na szkodliwe działanie substancji chemicznych wykorzystuje się natomiast szafy sterownicze wykonywane ze stali kwasoodpornej. Rzadziej do produkcji szaf sterowniczych wykorzystuje się plastik. Niemniej materiał ten nie jest tak wytrzymały, jak te wyżej wymienione, dlatego szafy sterownicze plastikowe nie są zbyt często rekomendowane.
Kolejną, istotną kwestią jest budowa szafy sterowniczej. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup szaf sterowniczych wykonywanych na zamówienie. Dzięki temu bez problemów można dopasować wymiary oraz kształt szafy spełniający oczekiwania. Ponadto warto również zwrócić uwagę na atesty i certyfikaty. Dobrej jakości szafy sterownicze gwarantują wysoką odporność na działanie czynników zewnętrznych potwierdzoną w fazie testów, a nadto potwierdzają zgodność produktu z normami bezpieczeństwa. Solidne szafy powinny być też odpowiednio zabezpieczone i szczelne. Nie mniej ważna jest też ich bezawaryjność.