Systemy sterownicze w przemyśle 4.0
Za początek czwartej rewolucji przemysłowej uznaje się lata 10. XXI wieku. Za rozwój Przemysłu 4.0 w dużej mierze odpowiada rozpowszechnienie internetu, a dokładniej możliwość szybkiego przesyłania danych. Przedsiębiorcy zaczęli wykorzystywać sieć do integracji inteligentnych maszyn i systemów w swoich zakładach produkcyjnych. Jak rozwiązania Przemysłu 4.0 wpłynęły na funkcjonowanie zakładów? O zmianach w zarządzaniu przedsiębiorstwami oraz innowacyjnych systemach sterowniczych, piszemy poniżej.
Przemysł 4.0 a zmiany w systemach zarządzania przedsiębiorstwami
Systemy sterownicze umożliwiają kompleksową obsługę maszyn i linii produkcyjnych. Służą do monitorowania ich parametrów oraz wykrywania ewentualnych nieprawidłowości, które mogą przełożyć się na efektywność produkcji. Integrację systemów z maszynami umożliwiają odpowiednie oprogramowania. Dzięki ich podłączeniu do sieci, która zapewnia możliwość szybkiego przysyłania danych, istnieje możliwość stałej kontroli procesów produkcyjnych oraz pracy poszczególnych podzespołów i specjalistycznych sprzętów. Nowoczesne systemy sterownicze wykorzystują jedną bazę danych do gromadzenia i przetwarzania informacji ze wszystkich obszarów działalności danego przedsiębiorstwa. To z kolei usprawnia komunikację w całym zakładzie.
Jakie korzyści przynoszą zmiany w systemach sterowniczych Przemysłu 4.0?
Czwarta rewolucja przemysłowa, a wraz z nią projektowanie systemów sterowniczych opartych na automatyzacji i informatyzacji znacząco wpływa na usprawnienie funkcjonowania przedsiębiorstw. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań z zakresu gromadzenia, przetwarzania i przesyłania danych przede wszystkim usprawnia współpracę na linii człowiek - maszyna, ale też umożliwia optymalizację procesów produkcyjnych. Dzięki nowoczesnym systemom sterowniczym, takim jak np. system ERP czy MES można zminimalizować koszty produkcji, a nawet ograniczyć ryzyko występowania awarii. Monitoring procesów produkcyjnych pozwala też utrzymywać najwyższe standardy jakości przez cały okres produkcji.