Zasady projektowania systemów sterowniczych
Systemy sterownicze projektuje się po to, by zwiększyć wydajność procesów technologicznych i przemysłowych. Zastosowanie nowych technologii ułatwia zarządzanie na różnych etapach produkcji oraz umożliwia pełną kontrolę pracy podzespołów i specjalistycznych sprzętów. W ten sposób o wiele łatwiej stworzyć produkt, który spełni wszystkie oczekiwania co do jakości, a jednocześnie sprosta wymogom praktycznym i ekonomicznym. Zanim jednak zacznie się korzystać z nowoczesnych rozwiązań z zakresu automatyki, warto poznać zasady projektowania takich systemów sterowniczych, o których piszemy w dalszej części artykułu.
O czym warto pamiętać, projektując systemy sterownicze?
Przy projektowaniu systemów sterowniczych należy się przede wszystkim kierować indywidualnymi potrzebami. Warto pamiętać, że każdy projekt musi być spersonalizowany, gdyż tylko przy uwzględnieniu indywidualnych cech produkcji, można stworzyć system gwarantujący właściwą dla danego zakładu wydajność. Na tym etapie niezwykle ważne jest zatem przeprowadzenie analizy wraz z wyodrębnieniem celów, jakie mają zostać zrealizowane przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań oraz określeniem wysokości budżetu, jaki można przeznaczyć na inwestycję. Dopiero na podstawie takiego opracowania można przejść do doboru aparatury i programowania.
Ponadto nie mniej istotne jest też uwzględnienie norm, które odpowiadają za bezpieczeństwo systemów wraz z oceną ryzyka w przypadku wystąpienia nieprawidłowości. Oprócz tego przy projektowaniu systemów sterowniczych znaczenie ma także wybór odpowiedniego oprogramowania, ustalenie dodatkowych funkcji systemu oraz sposobów zasilania i obsługi. Wszystkie te kwestie są ważne w kontekście późniejszego codziennego korzystania z systemów. Kluczową rolę w tym przypadku odgrywa też fachowe doradztwo, które oferuje m.in. nasz Zakład Budowy Maszyn i Systemów Sterowania. Profesjonaliści dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu szybciej wykryją ewentualne błędy projektowe, które w przyszłości mogłyby narażać przedsiębiorcę na duże straty materialne.